BV förlags författare i Dagen

ELM och BV Förlag har i årtionden gett ut riktigt bra böcker med en tydlig luthersk profil samt tidningar för barn och vuxna. Barntidningen Droppen har kommit ut i sjuttio år (tidigare med namnet “Luthersk barntidning”) och nu är redaktörerna Inese P Johansson och Henny Johansson intervjuade i tidningen Dagen.

I intervjun berättar de om varför tidningen behövs och hur de hämtar inspiration från vardagen i arbetet med berättelserna. Tidningen är en utmärkt julklapp till en barnfamilj och du tecknar enkelt prenumeration via informationen på hemsidan: prenumerera.

BV Förlag gav 2018 ut trösteboken “Det enda som bär dig” av Emelie Fjertorp. Boken har fått ett fantastiskt mottagande och har redan tryckts  i en andra upplaga. Emelie intervjuas i tidningen Dagen och du kan läsa intervjun på Dagens hemsida.

Boken är en följeslagare genom depression och andra svårigheter i livet. I texterna och dikterna ges hjälp av söka Gud i livets prövningar. Beställ den på BV Förlags hemsida och ge bort den i julklapp!

Andra inlägg

ELM Nytt – Maj 2026

ELM Nytt – Maj 2026

Främre Asien NUM har antagit nya volontärer till Främre Asien vilket är oerhört glädjande. Anton Andreasson och...

ELMs Vision

ELMs Vision

– Vi rotas och förnyas dagligen i Guds Ord.
– Allt vi gör syftar till att plantera evangeliet om Jesus Kristus och göra lärjungar.
– Vi har ett tjänande ledarskap som bygger upp och rustar lärjungar till tjänst.
– Våra gemenskaper lever, och präglas, av evangeliet.
– Vi lever djupt engagerade i världen, men har vår identitet i Kristus.

0 kommentarer