ELMs Bönevecka 2020

”På dina murar, Jerusalem, har jag ställt väktare. Varken dag eller natt får de någonsin tystna.” (Jes. 62:6.)

Herren Jesus har befallt oss att anstorma Fadern med böner i Jesu namn, i den helige Andes kraft. Som Guds folk står vi mitt i en andlig kamp med den onde, men Gud är allsmäktig och säger: ”Låt inte era hjärtan vara modlösa. Var inte rädda, bäva inte och bli inte förskräckta för dem, för Herren er Gud går själv med er för att strida för er mot era fiender och ge er seger.” (5 Mos. 20:3-4.)

Det finns inte skäl till förvåning över att vi kämpar med ekonomin samtidigt som vi har påbörjat ett arbete bland ett folk som tillhör en annan Gud. Givetvis vill den onde hindra Guds goda verk. Men han ska inte få vinna.

Följ med in i ELMs bönevecka under vecka tre, och låt oss rekrytera arméer av bedjare som går på Guds löften och anstormar himlen med böner för Jesu skull. Hans är riket och makten och äran i evighet!

”Gråtande ska de komma, men jag ska leda dem där de går bedjande fram.” (Jer. 31:9.)

Andra inlägg

ELMs Årskonferens 2026

ELMs Årskonferens 2026

Välkommen till en konferens för alla åldrar i Eket och Örkelljunga. Vi får ta del av god undervisning, spännande barnsamlingar, härlig lovsång och inspirerande vittnesbörd om vad Gud gör i Sverige och på missionsfältet.

Rapport från NUM – Januari

Rapport från NUM – Januari

Vi är tacksamma att Benedikte Nilsson fortsätter som tjänsteman på halvtid och står in som ordförande i NUM. Lennart...

3 Kommentarer

  1. Framåt i Jesu namn!
    Mattias

    Svara
    • Kan inte att hitta folder program för böneveckan – var????

      Svara

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.