ETIOPIEN 2018-03-17 – Addis Abeba

Konsultationerna fortsatte från klockan nio fram till lunch. Förutom Jonny och jag så deltog Göran Stenlund och Brita Jern från SLEF, samt deras missionärer Heidi och Evans Orori. Från EELC var det 3–5 personer. Alla var tacksamma till Gud och varandra för dessa samtal. Det som kom fram ur dessa ska samlas ihop och levereras hem till NUM och styrelsen. Vi ber och hoppas att vi även framöver ska få möjlighet att supporta EELC där det finns behov och på det sätt Herren vill!

Alla deltagare åt gemensam lunch på en restaurang i närheten. Därefter fick jag en liten tur till Afrikas största marknad – Merkato. Massor med människor, massor med små minibutiker och alla vill sälja, särskilt när en vit kommer … En upplevelse och det blev två små saker som följer med hem.

Till sist mat med en av våra goda vänner i kyrkan, Eyob Bekele. Guds välsignelse över honom och alla goda krafter i kyrkan!

Inga bilder i detta inlägg. Internetanslutningen är väldigt svajig och överföring av bilder kräver stabil uppkoppling.

Allt gott vänner i Kristus! /Henrik

Andra inlägg

Främre Asien: en uppdatering från volontärerna

Främre Asien: en uppdatering från volontärerna

Jag personligen har fått upp ögonen mycket för hur viktigt det blivit att se med tacksamhet till Gud i stora som små stunder i livet. Det skulle kunna vara att få äta en äggmacka till frukost med en god kopp kaffe för att starta en dag som jag fått av Gud.

Häng med ut på FA-fältet!

Häng med ut på FA-fältet!

Hejhopp! Nu har vi äntligen fått landa i Främre Asien, det land vi kommer få tjäna i, bland de folk vi kommer få tjäna...

Rapport från styrelsen – september

Rapport från styrelsen – september

Lördag den 19 september hade ELMs styrelse sitt första sammanträde med undertecknad som ny ordförande. Det var ett hybridmöte där ganska många hade samlats på Strandhem och där andra anslöt från övriga landet via länk. Samma helg hade ELU sammanträde och vi hade möjligheten att samtala med varandra på ett gott sätt.

1 kommentar

  1. Gott att höra att ni haft fina dagar med goda möten. Hälsa Jonny och vännerna i Etiopien! Må Herren fortsatt vara med er!
    David

    Svara

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.