Främre Asien – September 2024

Myndigheterna i landet har under många år generöst gett utlänningar som bott i landet ständigt förnyade uppehållstillstånd på väldigt diffusa grunder. Den tiden visar sig alltmer vara förbi och att befinna sig i landet på turistvisum som man tidigare gjort, kan man inte räkna med i framtiden. Därmed inte sagt att det inte går men det gäller att vara påläst och uppfinningsrik.

ELM har konstaterat att en av vägarna in kan vara att starta ett företag eller näringsverksamhet i landet. Att bedriva välorganiserade företag och erbjuda efterfrågade tjänster och produkter kan vara en möjlighet till att bo där och på det sättet stödja landet och de små och få kristna gemenskaperna. Väl medvetna om detta annorlunda tankesätt försöker ELM skapa sig kunskap och erfarenheter genom att komma i kontakt med andra som har mer kunskap och erfarenhet av detta arbetssätt.

Under sommaren har den nationella organisationen Evangeliska Alliansen valt nya ledare. Vi ber om välsignelse över de nyvalda tjänstemännen och delegaterna och ser fram emot att de kommer väl in i sina roller och uppgifter. Vi ber att även de ska kunna verka för att de troendes röst i landet ska höras och att det ska råda enighet mellan dem.

Tänk om vi kunde få sända dit en familj under 2025! Det ber och arbetar vi för!

Andra inlägg

Rapport från styrelsen – juni

Rapport från styrelsen – juni

Men allt som förr var en vinst för mig räknar jag nu som förlust för Kristi skull. Ja, jag räknar allt som förlust,...

Sverige – Juni 2025

Sverige – Juni 2025

ÅRSKONFERENS, ÅRSMÖTE OCH ELM 2040 Under nationaldagshelgen hade ELM sin årskonferens, denna gång i Stockholm, på...

Östafrika – Juni 2025

Östafrika – Juni 2025

KENYA Freds och försoningsarbetet fortsätter i Kenya. Senaste workshopen som anordnades av gruppen Lutheran Healing...

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.