Kompassen – november 2022

Amani i Peru

I månadens nummer av Kompassen får vi höra Olof och Benedikte berätta om lanseringen av Amani i Peru, och Rakel om missionsarbetet i landet

Amani – En workshop om fred och försoning efter stamkonflikter i Östafrika. Konceptet har tagit vägen om Sverige för att där fokusera på förnyelse och återupprättelse av kristna syskonrelationer, till att vi nu har tagit det till Peru för att hålla workshop om helade hjärtan och återupprättade relationer. Samma underlag för undervisningen med lite olika anpassningar.

Läs om Amani-satsningen och allt annat som händer i Peru här

Andra inlägg

ELM söker missionärer till Främre Asien

ELM söker missionärer till Främre Asien

Vill du vara med och plantera en församling där nästan ingen ännu känner Jesus? Antingen som engelsklärare på en internationell skola, eller som församlingsplanterare. Då är det kanske dig vi söker?

0 kommentarer