Lite av varje

Hej vänner!

Ytterligare några veckor har passerat och nu närmar det sig peruansk vinter (= svensk sommar), fläktar är inte nödvändigt i samma utsträckning och vi kan existera utan att smälta bort i värmen. Tiden går för fort.

I början på mars välkomnade vi hem Timo från USA där han varit på jobbresan under en månads tid. Utöver det har vi de senaste veckorna spenderat mycket tid med ungdomarna då de flesta börjar studera igen i april. Vi har spelat FIFA i San Antonio, åkt  till stranden och gjort en lägereld, haft lovsångskväll med förbön mm. Väldigt fint. 

Mys kring elden på stranden

Vi har även börjat förbereda för den gemensamma gudstjänsten vi ska ha i mitten av april. En gudstjänst som alla församlingar firar tillsammans vid påsk. Det förbereds med koreografier, musik och andra spännande saker. 

Park i Lima

Vi fick också en spontan-trip till Lima för att hämta ut våra “carné de extranjería” vilka fungerar som ID-kort. Processen har varit lång och bönerna många men nu äntligen har vi dem i handen. Av vårt dygn i Lima spenderades max 10 minuter på migrationsverket, resterande minuter spenderades i parker, på hotellet och på shoppingcenter. Vi kom hem med fina peruanska hantverk och även en uppsättning med påslakan och örngott vilket jag trodde var omöjligt att få tag i här nere men tydligen inte i Lima. 

Bibliotek i Las Brisas

Sedan vi kom till Peru har vi haft ett projekt att sortera böcker och organisera ett bibliotek i kyrkan i Las Brisas. I veckan kom fyra kassar till med böcker varav majoriteten inte ska vara del av biblioteket men vi har att göra där ett tag till. Men jag tror ändå det är säkert att säga att vi nu ser ljuset i tunneln. 

Förra veckan reste vi tillsammans med vår vän och arkeolog Lucho till Spián för att gå på museum och lära oss mer om “El Señor de Sipán”. Väldigt spännande att se hur kulturen såg ut förr och även de riktigt gravarna från utgrävningarna finns öppna för att titta på. 

Señor de Spian

Nu blickar vi framåt mot helgen och en massa skoj innan vi volontärer reser ner en vecka till sydliga Peru för att upptäcka Machu Picchu, Regnbågsbergen och även hälsa på våra kära vänner Massiell och Eimund i Arequipa. 

Varma hälsningar Ida Linder

Andra inlägg

Rapport från NUM – Mars

Rapport från NUM – Mars

I helgen hade Nämnden för utlandsmission sammanträde på Strandhem. Här följer en hälsning från Vilma och Lovisa.

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.