Påskafton: Vi hade iallafall tur med vädret

Efter några dagar med mulet och regn tittade solen till slut fram på påskafton. Med 17 grader och full sol tog vi oss ut till en ö utanför storstaden för egentid och stillhet med Gud. En stor kontrast mot storstadsmiljön men väldigt välkommet. Lunchen avnjöts med otrolig utsikt över staden, solen strålade och vinden stod still.

Under eftermiddagen tog vi oss upp till toppen av ön där vi spenderade egentid med Gud, vilket var välbehövligt efter alla intryck i storstaden. Vi fick lovsjunga och lägga av våra bördor vid Jesu kors vid klipporna vid strandkanten och fick njuta av Guds fina natur och närvaro. Några passade på att ta årets första dopp och fick brottas med korallerna.

På kvällen avnjöts en klassisk kulinarisk måltid vilket var mättande.

Nils Nilsson & Frode Kollberg

Andra inlägg

ELMs Årskonferens 2026

ELMs Årskonferens 2026

Välkommen till en konferens för alla åldrar i Eket och Örkelljunga. Vi får ta del av god undervisning, spännande barnsamlingar, härlig lovsång och inspirerande vittnesbörd om vad Gud gör i Sverige och på missionsfältet.

Rapport från NUM – Januari

Rapport från NUM – Januari

Vi är tacksamma att Benedikte Nilsson fortsätter som tjänsteman på halvtid och står in som ordförande i NUM. Lennart...

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.