Peru – möte med leguaner

Hej allihopa! Tiden flyger förbi och det är redan söndag igen… I veckan passerade jag tvåmånaders-strecket. Det är otroligt skönt att ha kommit in i rutiner och vardag.  Måndagar är jag ledig, tisdag-fredag har jag skola med Thea, lördagar är det ungdomsgrupp och söndag gudstjänst. Några kvällar i veckan övar vi lovsånger. Jag märker hur bra jag mår av att ha en tydlig återkommande plan 😊

Något som börjat hända mer frekvent är möte med nya djur. Under mina springturer är det inte ovanligt att jag stöter på en leguan, och senast i eftermiddag bevittnade jag hur min granne jagade ner en leguan från deras tak. De kan springa fortare än man tror och dessutom hoppa rätt högt!

En av alla leguaner

Nu har vi gått in i första vårmånaden här så det väntar ännu varmare väder. Men jag är positiv! Det ska bli skönt att slippa den mörka vintern i Sverige, även om det blir konstigt att fira jul och nyår i shorts. 😁

Nu ska jag sova och njuta av min ledighet imorgon!

Anna Nord, volontär

Andra inlägg

ELMs Årskonferens 2026

ELMs Årskonferens 2026

Välkommen till en konferens för alla åldrar i Eket och Örkelljunga. Vi får ta del av god undervisning, spännande barnsamlingar, härlig lovsång och inspirerande vittnesbörd om vad Gud gör i Sverige och på missionsfältet.

Rapport från NUM – Januari

Rapport från NUM – Januari

Vi är tacksamma att Benedikte Nilsson fortsätter som tjänsteman på halvtid och står in som ordförande i NUM. Lennart...

Häng med till Främre Asien!

Häng med till Främre Asien!

Välkommen med på en unik Move-resa där du får se fantastiska platser, möta människor som Gud älskar från en annan kultur och under några dagar fördjupa dig i Bibelns budskap. Resan vill inspirera till att nå onådda folkslag med evangeliet. Den kristna tron handlar om Jesus och om dig och om hela världen!

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.