Rakel Smetana blir korttidsmissionär i Peru

Efter mer än 10 års tjänst som missionssekreterare för Peru, kommer Rakel att resa till Peru som missionär under läsåret 2024-2025.

Rakel kommer att stödja den lokala kyrkan i deras olika verksamheter, planera med dem för framtiden, handleda volontärer och förbereda för eventuella nya missionärer. Hon kommer att vara i Peru från augusti 2024 till maj/juni 2025.

Hennes frånvaro i Sverige kommer att märkas tydligt i arbetslaget, men vi kan med glädje presentera hennes två ersättare: Cecilia Apel kommer att arbeta 30 % med ELM och ELUs volontärsprogram Move, tillsammans med Johannes Heule, och Benedikte Nilsson kommer att arbeta 50 % som vikarierande missionssekreterare. De tillträder sina tjänster 2024-08-01.

För att göra detta möjligt är vi helt beroende av era gåvor.
Du kan stå med i arbetet genom att ge en engångsgåva eller genom att höja ditt månadsgivande.

 

Höj din månadsgåva Ge en engångsgåva med Swish

Andra inlägg

Rapport från NUM – Mars

Rapport från NUM – Mars

I helgen hade Nämnden för utlandsmission sammanträde på Strandhem. Här följer en hälsning från Vilma och Lovisa.

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.