Gott Nytt År

Ett årsskifte innebär ibland inte så mycket, och ibland lite mer. Jag använder fortfarande papperskalender, och när den gamla åker in i arkivskåpet och jag börjar använda den nya dagligen känner jag att ett nytt år har börjat.

För min del är det också lite speciellt att sätta igång efter nyårshelgen i år eftersom år 2017 för min del avslutades med en tre månader lång studieperiod. Hur det gått med studierna kanske jag får anledning att återkomma till. Men det betyder att jag får börja 2018 med att försöka att så snabbt som möjligt komma in i mina vanliga uppgifter igen. Jag tjuvstartade dock något i mellandagarna.

Närmast ser jag fram emot en kort utlandsresa (mer om den på ELMs hemsida) och sedan medarbetardagar 8 och 9 januari. Jag ser framemot både resan och sedan att få träffa mina kollegor.

I 1 Mos 2:7 står det: Och Herren Gud formade människan av jord från marken och blåste in livsande i hennes näsa. Så blev människan en levande varelse.

Människan, mänskligheten, fick sitt liv från den från evighet levande Guden. Det gällde i alltings början. Och det gäller för varje början – också för ett nytt år – att det fylls av liv endast om Herren ger liv.

Men så har Han också kommit för att ge oss liv, och liv i överflöd (Joh. 10:10).

Det är min bön, för egen del och för ELM, att år 2018 ska bli ett år fyllt av liv.

/ErikJA

Andra inlägg

ELM startar podden ”Ut med Jesus”

ELM startar podden ”Ut med Jesus”

ELM har nyss släppt en podcast som heter “Ut med Jesus”. Det är en podcast som vill hjälpa dig och ditt sammanhang att upptäcka, fördjupas eller förnyas i att dela tron med andra. I podden samtalar Johannes Heule med lite olika gäster om allt som berör det att fler människor ska få möta Jesus. 

Rapport från NUM – Mars

Rapport från NUM – Mars

Ekonomi Budgeten håller sig inom ramarna bla pga att vi saknar missionärer på plats i Främre Asien och Peru. Hjälp oss...

Främre Asien – Mars 2026

Främre Asien – Mars 2026

En viktig del av missionsarbetet är bönen. Be kan vi alla göra varje dag, och ett fint hjälpmedel för det är nu...

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.