Östafrika – Mars 2025

KENYA

Bethesda Children Ministry (BCM) fortsätter att pressas av regeringen att utveckla sin skolverksamhet. Innan maj behöver de har gjort renoveringar av klassrummen som beräknas kosta ungefär motsvarande 70 000 kr. Samtidigt gläds vi med verksamheten över åtta nyrekryterade pojkar till rehabiliteringscentret. Bland pojkarna finns exempelvis två syskon vars föräldrar nyligen lämnat dem ensamma med sin svage mormor. Pojkarna som under en period sovit på ett cementgolv kan nu glädjas över att ha fått ett hem genom BCM.

Inom kyrkan i Kenya var det i början av februari fest när ett nytt kapell som rymmer ca 500 personer invigdes i Matongo, i anslutning till det teologiska seminariet på plats. Många lärare, studerande, biskopar från kyrkans stift, samt internationella gäster var på plats. Bygget har till stor del finansierats med medel från USA.

 


 

ETIOPIEN

I Etiopien var det i början av februari fest när Mesfin Taye vigdes till präst inom kyrkan. Mesfin är uppvuxen i kyrkan men har i sitt vuxna liv arbetat med NGOs och framför allt hjälpt kyrkan vid sidan som lekman. Den senaste tiden har han fått allt mer ansvar inom kyrkan, framför allt inom avdelningen de kallar “Gospel Departement”. Kyrkan glädjer sig över ännu en god medarbetare för Guds rike!

Andra inlägg

Rapport från styrelsen – juni

Rapport från styrelsen – juni

Men allt som förr var en vinst för mig räknar jag nu som förlust för Kristi skull. Ja, jag räknar allt som förlust,...

Sverige – Juni 2025

Sverige – Juni 2025

ÅRSKONFERENS, ÅRSMÖTE OCH ELM 2040 Under nationaldagshelgen hade ELM sin årskonferens, denna gång i Stockholm, på...

Östafrika – Juni 2025

Östafrika – Juni 2025

KENYA Freds och försoningsarbetet fortsätter i Kenya. Senaste workshopen som anordnades av gruppen Lutheran Healing...

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.