Ytterligare två volontärer till Främre Asien

Vi har nu glädjen att kunna presentera ytterligare två Move-volontärer som ska åka till Främre Asien under hösten – Sara Yngvesson och Melker Arvidsson. Sara och Melker kommer att åka ut tillsammans med Anton Andreasson och Filippa Sandqvist som vi tidigare har presenterat.

Hej! Mitt namn är Sara Yngvesson och jag är 23, snart 24, år gammal. Jag är född och uppvuxen i Örkelljunga, men bor och pluggar för tillfället i Göteborg. Nu till sommaren avslutar jag mitt tredje år på programmet ”Arkitektur och teknik” på Chalmers. Utanför plugget gillar jag att umgås med vänner och familj, vara i kyrkan och vara i naturen. Varför jag vill åka iväg som volontär är främst för att jag tror att det är ett viktigt arbete som sker i Främre Asien och där vill jag gärna vara med och hjälpa till och visa på Jesus. Jag ser fram emot att få upptäcka en ny kultur och att få dela tro och gemenskap med kyrkan där. Jag hoppas på att få lära känna många nya människor och det ska bli spännande att se hur Gud vill använda oss för Hans rike. Det är väldigt roligt att få den här möjligheten att åka i höst!

Hej! Mitt namn är Melker Arvidsson. Jag är snart 22 år gammal och kommer från Kristianstad. Jag har under det senaste året gått bibelskola i Åre, vilket är en stor del till varför jag söker som volontär till Främre Asien i höst. Jag har en längtan efter att se mer av Gud, se vad han har för plan för Främre Asien och hur vi som volontärer kan passa in i den och tjäna hans rike. Ser även mycket fram emot att få möta människor och kultur där och se mer av Gud i det. Är också förväntansfull och tacksam för resan framför.

Filmpresentationer av Sara och Melker hittar du på ELMs Instagram och Facebook.

Tack för att du är med och bär volontärerna och deras förberedelser i bön!

Andra inlägg

Den nya styrelsen i ELM

Den nya styrelsen i ELM

Den tidigare styrelsen i samband med årskonferensen i Eket. Vid årsmötet i Eket 2026 avgick fem ledamöter ur ELMs...

ELM Nytt – Maj 2026

ELM Nytt – Maj 2026

Främre Asien NUM har antagit nya volontärer till Främre Asien vilket är oerhört glädjande. Anton Andreasson och...

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.